SESK: Stuff Everyone Should Know · sesk.info/asvab-ar-unit-price
If 5 pounds of apples cost $6.50, how much do 2 pounds cost?
- $2.60
- $3.25
- $3.90
🔒 The answer is for SESK members. Members see the answer, why it's right and the official sources for every card of Stuff Every Military Recruit Should Know, plus timed practice exams.
The first 50 cards of every test are free to play.
Like this card?
References
- OpenStax Prealgebra 2e, 5.6 Ratios and Rate openstax.org/books/prealgebra-2e/pages/5-6-ratios-and-rate Checked 2026-10-12.
Think this answer is wrong? Tap "Challenge this answer" on the card in the game and tell us why.
More stuff everyone should know
That's stuff everyone should know.